Turnuva

Biz sadece POZİTİF PİRAMİTLER inşa ederiz!
Yüreklendiririz; Engellemeyiz;
Sadece hızlı olanlar kazanır, yavaş olanlarsa kaybederler!

Dizilim Sporu sadece el-göz koordinasyonunu, çabukluk ve odaklanma gibi fiziksel özellikleri geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda özgüven, takım çalışması ve iyi bir sportmen olmayı teşvik etmektedir. Niyetimiz, bu özellikleri muhafaza etmek ve herkes için olumlu bir deneyim sağlamaktır. Dizilim Sporu müsabaka faaliyetlerinde yer alan neredeyse herkesin, yapabildikleri işi en iyi şekilde yerine getirmek için ellerinden geleni yapan birer gönüllü olduğunu lütfen unutmayınız. Aynı bir atletizm müsabakasında olduğu gibi, verilecek karar ve hükümlerin çoğunun doğru olduğu, bazılarının ise tartışmaya açık olsa da  samimi ve içten olacaktır. Diziciler, Antrenörler, Görevliler ve Seyirciler dahil olmak üzere bir müsabakada yer alan herkesle birlikte çalışmak, iyi birer sporcu, başkalarına iyi birer örnek olmak ve eğlenceli vakit geçirmek için ellerinden geleni yapmalarını istiyoruz! WSSA, Positive Coaching Alliance (Pozitif Antrenörlük Birliği) tarafından ana hatları belirlenen ilke ve yönergeleri izlemektedir. Bu hususlara sizin de uymanız ve birliğin web sitesi olan www.positivecoach.org adresini ziyaret etmenizi öneririz.

Speed Stacks Terimleri

Bardak
WSSA tarafından onaylanan ve Dizilim Sporu müsabakalarında veya faaliyetlerinde kullanılan ve Dizilim Sporu için özel olarak tasarlanmış bardağın “ağzı” açık olan tarafındadır. “kenarı” ise kapalı tarafındadır. Not: Speed Stacks Inc. WSSA’nın isim sponsorudur ve Speed Stacks® markasını taşıyan Dizilim Sporu bardakları “WSSA’nın Resmi Bardakları”dır. WSSA tarafından turnuva ve yarışmalar için onaylanan / tanınan Dizilim Sporu bardaklarının listesine WSSA’nın web sitesi olan www.thewssa.com adresinden ulaşabilirsiniz. WSSA tarafından tasdik edilen / tanınan / logosu gözüken turnuva ve yarışmalarda sadece onaylanan Dizilim Sporu bardakları kullanılabilmektedir. 

Dizilim
1) Ya 3’ lü dizilim, 6’ lı dizilim ya da  10’ lu dizilim olarak toplanan veya dizilen özel bir bardak grubu veya
2) Özel dizilimlerin (Örneğin: 3-3-3 Dizilimi, 3-6-3 Dizilimi ve Döngü Dizilimi) kombinasyonunu kapsayan belirli bir dizilişi ya da şekil düzeni

Dizilimci
Dizilim Sporu müsabakasında ya da faaliyetinde yer alan yarışmacı

Dizme
Bardakların “yukarı” dizilim yapılması için kullanılan terim

Toplama
Bardakların “aşağı diz” ya da “aşağı” dizilim yapılması için kullanılan terim

3-3-3 Dizilimi
Bardaklar, her bir dizilim de’ de (3-3-3) üç bardak olacak şekilde üç dizilim halinde soldan sağa ya da sağdan sola (kişisel tercihe bağlı olarak) “dizilmesi" ve “toplanması” dır.

3-6-3 Dizilimi
Bardaklar, solda üç bardak, ortada altı bardak ve sağda üç bardaktan oluşan üç dizilim (3-6-3) halinde soldan sağa ya da sağdan sola (kişisel tercihe bağlı olarak) “dizilmesi" ve “toplanması” dır.

Döngü Dizilimi
Sırasıyla 3-6-3 dizilimi, 6-6 dizilimi ve 1-10-1 dizilimi kombinasyonundan oluşan dizilim serisidir. Dizilimci, Döngü Dizilimi’ i 3-6-3 düzenine göre dizilmiş bardaklarla sona erdirmektedir.

Düşme
Bu terim, dizilim veya toplama sürecinde bardakların düştüğü zaman kullanılmaktadır. Dört düşme türü vardır:

1) DEVRİLME - Bardağı (bardakların) dizilirken masa veya yere düşmesi.
2) KAYMA - Bardağı (bardakların) dizerken aşağı bölümünde duran bardağın (bardakların) üzerine kayması.
3) YIKILMA - Toplarken bardak grubunun yana devrilmesi.
4) YASLANMA - 
1) Toplama aşamasında; Bir bardağın üst kısmının başka bir bardağın basamağına yaslanması ya da Bir dizilimin en üst bardağının, aşağıda duran bardaklara yaslanır pozisyona gelmesi. 
2) Toplama aşamasında bir dizilimin, alttaki bardağın (bardaklarının) üzerine tamamen oturması gereken üst bardaklarının sadece kısmen oturur ya da yaslanır pozisyona gelmesi.

StackMat
WSSA’ nın resmi zamanlama cihazıdır.
StackMat®, her iki elin dokunmatik yüzey üzerine yerleşmesi ile etkin hale gelir ve bunun akabinde kronometrenin hazır olup olmadığını gösteren yeşil ve kırmızı ışıklar yanmaya başlar. Kronometre, Dizilimci’ nin bir veya her iki elini dokunmatik yüzeylerden kaldırmasıyla zamanı tutmaya başlar. Dizilimci her iki elini dokunmatik yüzey üzerine tekrar yerleştirdiğinde durur. (Not: Başlama & Durma El Pozisyonları - Dizilimci bu işlem için bileklerinden başlamak üzere parmak uçlarına kadar elinin (ellerinin) herhangi bir kısmını kullanabilir, ancak kronometreyi başlatırken ya da durdururken bardakların herhangi biriyle temas halinde olmamalıdır. Aynı zamanda: Dizilimci kronometreyi durduracağı zaman bir elini kronometrenin dokunmatik yüzeyine koyarken, diğer eliyle saati durdurmadan önce toplama evresini tamamlamayı sürdürebilir.)

Kronometre Hatası
StackMat®’ ın dokunmatik yüzeyi üzerinde duran el veya ellerin yanlışlıkla hafifçe hareket etmesi nedeniyle kronometrenin görünüşte kendi kendine süreyi tutmaya başlamasıdır. Bunun meydana geldiği çoğu durumda kronometre, başladıktan kısa süre sonra duracaktır. Kronometre hatası, deneme olarak kabul edilmemektedir. Tek yapmanız gereken kronometreyi yeniden başlatmaktır.

Dizilim Sporu Sahası
Müsabaka sahasıdır. (Bakınız: Dizilim Sporu Sahası diyagramı)

Müsabaka Masası
Dizilim Sporu masasının resmi boyunun ebatları şöyledir: En: 72.5-77.5 cm (29-31 in.), Uzunluk: 180-187.5 cm (72-75 in.),
Yükseklik: 72.5-77.5 cm (29-31 in.). (Not: ABD’de bu ebatlar “standart” 2½ ft. x 6 ft. katlanır masayla eş değerdir.)

Dizilim Yüzeyi
Dizilim yüzeyi, hem Mat hem de kronometre dahil olmak üzere StackMat®’ ın en üst yüzeyi olarak tanımlanmaktadır.

Hatalı Durdurma
1) Zamanlı yarışmalarda bir Dizilimci StackMat®’ ı dizilimler tamamlanmadan önce yanlışlıkla ya da kasten durdurmasıdır. (Kronometre hatasıyla karıştırılmamalıdır - tanımlara bakınız) Kronometre durdurulmadan önce bütün bardaklar toplanma ve dikey durumda olmalıdır. 
(Not: Bir bardak dizilimin veya dizilimlerinin kronometre durdurulduğunda hala hareket halinde olması halinde bardakların toplanması ve dikey durumda dizilim yüzeyinde kendi kendine durmaları beklenmelidir. Aksi halde bir ihlal söz konusu olacaktır. Aynı zamanda Dizilimci’ nin eli (elleri) StackMat® durdurulurken bardakların herhangi biriyle temas halinde olmamalıdır.)
2) Bütün Takım Bayrak Yarışı Müsabakalarında StackMat®, dördüncü ve sonuncu dizilimcilerin kendi sırasını tamamlamadan önce durdurulur.

Hata
Zamanlı yarışmalarda, herhangi bir zamanın kaydolmamasına neden olan bir ihlaldir.

Rekorlar
WSSA onaylı turnuvalarda düzenlenen zamanlı yarışmalarda kaydedilen en hızlı zamanlardır. Rekorlar, Faaliyet & Yaş Kümelerine göre belirlenir ve Devlet / Bölge, Ulusal ve Dünya rekorları şeklinde kategorize edilmektedir. Bu kategorilere WSSA web sitesi olan www.thewssa.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Hatalı Başlangıç
Takım Bayrak Yarışı Müsabakalarında meydana gelebilecek üç farklı hatalı başlangıç türü vardır:
1) İlk sırada yer alan bir Dizilimci’ nin elini (ellerini) StackMat®’in dokunmatik yüzeyinin üzerinden, Hakemin vereceği “Başla” komutundan önce kaldırması.
2) Daha sonraki bir Dizilimci’ nin ayağının, bir önceki takım arkadaşının eline değmeden önce start çizgisini geçmesi.
3) Bir önceki takım arkadaşının eline dokunamaması.

Ayak Hatası
Bir Dizilimci’ nin ayağının, Takım Bayrak Teslim Müsabakası sırasında orta çizginin üzerinde olması ya da bu çizgiyi geçmesidir.

Ceza Puanları
Ceza Puanları takımlara, hatalı başlangıç, hatalı bitiş, düşen bardakların doğru şekilde düzeltilmemesi vb. gibi Takım Bayrak Yarışı Müsabakalarında yapılan ihlaller için verilmektedir.

Hükmen Mağlubiyet
Bir Takım Bayrak Yarışı Müsabakasında bir yarış ve/veya maçın, müdahale ve/veya sportmenlik dışı bir hareket nedeniyle kaybedilmesi.

Kategori
Bir Dizilimci’ nin içinde yer aldığı kategori, yaşına göre belirlenmektedir. (Bakınız: WSSA Turnuva Yaş Kategori ve Faaliyetler.)

Antrenör
Bir takımın başındaki kişidir. Takım için görev yapmaya gönüllü olan ve takım mensuplarının doğru zamanda, doğru yerde olup doğru şeyleri yapmalarını sağlayan bireydir.

Düzgün Dizilim Dizilişleri

3-3-3 Dizilim ve 3-6-3 Dizilim
- Soldan sağa ya da sağdan sola dizilmiş dizilim (kişisel tercihe bağlı).
- Eller, yukarı dizilim veya aşağı dizilim evrelerinde aynı zamanda iki dizilim üzerinde olmamalıdır.
- Toplama evresi, dizmeyle izlenen doğrultuyu takip etmek zorundadır. (Örneğin: Eğer dizme işlemini soldan sağa yaptıysanız, toplama işlemini de soldan sağa yapmak zorundasınız).

Döngü Dizilim
- Döngü Dizilim, kesintisiz bir dizilişle yerleştirilen 3-6-3 dizilim, 6-6 dizilim ve 1-10-1 dizilimden oluşan ve toplamayla 3-6-3’le sona eren bir şekil düzenidir.
- Soldan sağa ya da sağdan sola dizilmiş dizilim (kişisel tercihe bağlı).
- Eller, dizme veya toplama evrelerinde aynı zamanda iki dizilim üzerinde olmamalıdır.
- Hem 3-6-3 hem de 6-6 dizilimlerinin dizme ve toplama evreleri her zaman aynı taraftan başlamalı ve aynı doğrultuyu izlemelidir.
- 6-6’ nın toplanma sürecinde, ilk 6 bardağın toplamaya başlandığı sırada diğer 6 bardak da toplama yapılabilir. İpucu: 6 bardaktan oluşan her dizilimi ayrı ayrı toplama akabinde 6 bardağı diğerinin üzerine yerleştirmek yerine, ilk 6’ lık dizilimi kullanarak (her bir elde 3 bardak ya da bir elde 4, diğer elde 2 bardak) diğer 6’ lık toplama elde edilerek 12’ lik bir dizilim elde edilmesi daha tercih edilir ve hızlı bir yöntemdir. 12 bardağın hepsi de toplama işleminde yer almalı (hiçbiri geride kalmamalı) ve ya a) 12 bardaktan oluşan tek bir sütün haline getirilmelidir ya da b) Toplama yapılırken 12 bardağın bir veya iki tanesi dizilimcinin elinde (ellerinde) kalabilir.
- Bu işlemden sonra, 12’ lik sütunun en üstündeki iki bardak (ya da dizilimcinin elinde (ellerinde) arta kalan bardak ya da bardaklar), artık 10 bardaktan oluşan sütunun her bir yanına, bir bardak sütunun soluna diğeri ise sağına gelecek şekilde (1-10-1 dizilimi) yerleştirilecektir. Bu bardaklardan biri “aşağı” bakacak şekilde yerleştirilirken, diğeri “yukarı” bakmalıdır (dizilimcinin tercihine bağlı olarak).
- 1-10-1 dizilirken, 10’luk dizilimin iki yanında yer alan bardaklar 180 derece döndürülmeli ve 10 bardağın 3-6-3 düzenine göre toplanması işleminde kullanılmadan önce dizilimcinin yüzeyi üzerinde bir kez birbirine dokundurulmalıdır. Not: Bu tek bardaklar, her bardağın üstünün “kenar” kısmından ya da altının “üst” kısmından birbirlerine değdirilebilir, ama sadece “yanlarının” birbirine değdirilmesi geçerli sayılmaz. 1-10-1 aşağı dizilim 3-6-3 düzeninde sona ermelidir.

 

İki elinde aynı anda bardakların üzerinde olmasına ilişkin açıklama:
Dizilimci’ nin ne aynı anda iki farklı bardak dizilimini birden dizmesi ya da toplanması yapılabilir, ne de bir dizilimi dizerken diğerini toplayabilir. Eller aynı zamanda iki farklı dizilimin üzerinde olamaz; ne dizmede de toplama evrelerinde.

İSTİSNALAR:
1. Toplama evresinde, bir toplama yapıldıktan sonra dizilimci bir elini toplama üzerinde bırakırken diğer eliyle geri kalan dizilimin toplamasını tamamlayabilir.
2. Toplama evresinde Dizilimci bir düşmeyi herhangi bir zamanda düzeltebilir, ancak bu düzeltme kronometre durdurulmadan (zamanlı yarışmalarda) ya da takım arkadaşının eline dokunmadan önce (bayrak yarışı faaliyetlerinde) gerçekleşmelidir. Düzeltme sırasında bir el düşen dizilim üzerinde bulunurken diğer el diğer dizilimi (dizilimleri) aşağı dizilimi sürdürebilir.
3. Ana Dizilimci’ ler (3-6-3, 6-6, 1-10-1) arasında yapılan Döngü geçişleri arasında bir Dizilimci’ nin elleri aynı zamanda iki bardak dizilimi üzerinde olabilir:
a) 3-6-3’ ten 6-6 düzenine geçiş yaparken, Dizilimci’ nin elleri aynı anda iki 3’ lük dizilim üzerinde olabilir, ancak ilk 6’ nın dizilmesi işlemi, son 3’ ün toplanması işlemi tamamlanmadan başlayamaz. (Başka bir değişle, Dizilimci’ ler eşzamanlı olarak dizme ve toplama yapamaz.)  Son 3 bardak, ilk 3 bardağın üzerine getirilmelidir. İlk 6 bardaklık dizme işlemine geçmeden önce ilk 3 bardağın üstüne yerleştirilmeleri zorunlu değildir, 3-2-1 yöntemi kullanılarak dizilim yapabilir.
b) 6-6’ dan 1-10-1 düzenine geçiş yaparken, ilk 6 bardağın aşağı dizilim işlemine başlandığında ikinci 6 bardak da aşağı dizilim yapabilir. (12 bardağın hepsinin de aşağı dizilim işleminde yer alması  ve daha önce sözü edilen 2 düzenden biri şeklinde bir araya gelmesi gerektiğini unutmayın.)
c) 6-6’ dan 1-10-1’e ve bitirmek için 1-10-1’den 3-6-3 düzenine geçiş yaparken, sütunun iki yanında yer alan bardaklar aynı anda ele alınabilir.

 

Düşmeler
Dizme evresinde bir düşmenin meydana gelmesi halinde anında düzeltilmelidir. Yıkılma bu duruma bir istisna teşkil eder. Bu durumda düşme, bir sonraki evrede dizmeye kadar düzeltilmemelidir. Düşmeyi herhangi bir ihlale yol açmadan doğru şekilde düzeltmek için Dizilimci’ nin düşen bardağı (bardakları) bir sonraki dizilimi dizmeye başlamadan ÖNCE düzeltmelidir. Bir Dizilimci’ nin, bir önceki dizilime (dizilimlerde) meydana gelmeden önce, geldiği sırada ya da geldikten sonra bir sonraki bardak dizilimini dizmeye başlaması halinde dizilimci, bardakları orijinal toplama pozisyonuna geri döndürmeli ve devam etmeden önce bir adım geri giderek düşmeyi düzeltmelidir. Dizme evresi tamamlandıktan sonra herhangi bir bardağın toplama evresinde düşmesi halinde piramidin (piramitlerin) yeniden inşa edilmesi GEREKMEMEKTEDİR ve Dizilimci’ nin  yapması gereken şey, bardakları orijinal toplama pozisyonuna getirmeyi sürdürmek ve dizme evresinde izlemiş olduğu sırayı takip etmektir. Toplama evresinde meydana gelen düşmeler herhangi bir zamanda ve illaki belli bir sıra takip edilmeksizin düzeltilebilir, ancak düzeltme kronometre durdurulmadan (zamanlı yarışmalarda) ya da takım arkadaşının eline dokunmadan önce (bayrak yarışı faaliyetlerinde) gerçekleşmelidir. Dizilimci’ nin bir bardağı (bardakları) düşürmesi halinde bardağı (bardakları) düzeltecek kişi de sadece Dizilimci’ nin kendisidir. 

 

Bireysel Zamanlı Müsabaka


1. Dizilimci kendi yaş kategorisinde yarışmak durumundadır. Dizilimcinin yaş kategorisi, turnuvanın düzenlendiği günde kaç yaşında olduğuna göre belirlenir. (Not: Çok Günlü Turnuvalar - Dizilimci’ nin yerleştirileceği küme, turnuvanın son gününde kaç yaşında olduğuna bakılarak belirlenir.)
2. Dizilimci’ ler Bireysel Zamanlı Eleme Müsabakalarında sadece bir kez yarışma hakkına sahiptir.
3. Dizilimci bardaklarını StackMat®’ inin yüzeyi üzerinde dizmeli ve toplamalıdır. (Bakınız:  Terimlerin Tanımı maddesi altındaki Dizilim Yüzeyi başlığı)
4. Isınma Masası (tercihe bağlı): Mekan ve kaynaklar müsaade ettiği sürece Turnuva Yöneticisi turnuvasına ısınma masaları dahil etmeyi tercih edebilir. Bu takdirde her Müsabaka Masası’nın kendisine düşen bir Isınma Masası bulunmaktadır. Bu Isınma Masası Müsabaka Masası’nın en az 3.7 m (12 ft.) arkasında bulunmalıdır. Isınma Masa’sı başına iki StackMats®, iki dizilimci ve iki bekleme çizgisi 1.5 m (5 ft.) düşmektedir. Müsabaka Masasında kendi sırası gelmeden önce her Dizilimci’ nin Isınma Masası’ nda ısınma çalışmaları yapma imkanı vardır. (Not: Dizilimcilerin Müsabaka Masasındaki asıl görevlerinden önce iki normal ısınma hakkı da tanınacaktır.) Isınma Masasındaki ısınma süreleri, önlerindeki Dizilimcinin Müsabaka Masasındaki sırasını tamamlamasıyla sona erer. (Bunu, Beysbol’deki ısınma çemberinin eşdeğeri olarak düşünün.) Bir Dizilimci Isınma Masasında ısınma başladığı an bağlı duruma gelir ve bir sonraki sırada Müsabaka Masasına giderek yarışmak zorundadır.
5. Her bir ayrı müsabaka dizilimden (3-3-3, 3-6-3, Döngü) önce her Dizilimci’ nin 2 adet ısınma turu gerçekleştirmesine izin verilmektedir. Her müsabaka dizilim için yapılan ısınma turları, esas zamanlı denemenin öncesinde yapılmalıdır. Isınma turlarının aynı müsabaka dizilime müteakip denemeleri arasında yapılmasına müsaade edilmemektedir. Ayrıca bir Dizilimci ilk ısınma turuna başladığı anda yarışmanın esas dizilimini hemen tamamlamak durumundadır. Başka bir deyişle, önce ısınıp sonra hazır olmadığınıza karar verip masadan giderek daha sonra geri dönemezsiniz.
6. Dizilimci ısınma turlarını tamamladıktan sonra hakem, “Kronometreyi yeniden başlat ve hazır olduğunda başla” sözleriyle Dizilimci’ ye söz konusu dizilimin denemesine başlaması komutunu verir. Dizilimci her iki eli (bileğinden başlamak üzere parmak uçlarına kadar elinin herhangi bir bölümü) StackMat®’in dokunmatik yüzeyi üzerinde olacak şekilde başlamak durumundadır. (Not: Bir Dizilimci kronometreyi başlatmak için bileğini (bileklerini) ya da kolunun dirseğe kadar olan bölümünü kullanamaz. Ayrıca elinin (ellerinin) herhangi bir kısmı, kronometre başlatılmadan önce ya da başlatıldığı sırada bardakların herhangi biriyle temas halinde olmamalıdır.) Dizilimci dizilim işlemine StackMat®’ın üzerindeki yeşil ışık yandıktan sonra istediği zaman başlayabilir. (Not: Bir “Kronometre Hatasının (tanımına bakınız) meydana gelmesi halinde hakem Dizilimci’ nin baştan başlamasına izin verecektir.)
7. Dizilimci toplama evresini tamamladıktan sonra kronometreyi durdurmalıdır. Kronometrenin durdurulması için her iki el (bileklerden başlamak üzere parmak uçlarına kadar elin herhangi bir bölümü) kullanılmalıdır. Dizilimci, diğer eli saati durdurmadan önceki toplama evresini tamamlamayı sürdürürken diğer elini StackMat kronometresinin dokunmatik yüzeyi üzerine koyabilir.
2) Dizilimci kronometreyi durdurmak için bileğini (bileklerini) ya da kolunun dirseğe kadar olan bölümünü kullanamaz. 3) Elinin (ellerinin) herhangi bir kısmı, kronometre durdurulurken bardakların herhangi biriyle temas halinde olmamalıdır.) Hakem Dizilimci’ nin zamanını, Dizilimci hata yapmadığı sürece kaydedecektir. Bunun  akabinde hakem  "Kronometreyi yeniden başlat ve hazır olduğunda başla” diyerek Dizilimci’ nin bir sonraki denemesine başlayabileceğini ifade edecektir.
8. a) Dizilimci’ nin Bireysel Zamanı üç adet zamanlı “denemesi” sonucunda belirlenecektir. Dizilimci’ nin bu üç zaman içersindeki “en iyi zamanı” elde ettiği en kısa süredir. Dizilimci‘ nin zamanı, saniyenin yüzde biri şeklinde kaydedilecektir. b) Dizilimci‘ nin zamanı ilk olarak Bireysel Zamanlı Eleme Müsabakalarında tutulur. Dizilimci’ nin Bireysel Zamanlı Finallere kalması halinde finallerde elde ettiği süre elemelerdeki süresinin yerine geçer. c) Beraberlik durumunda Dizilimci’ lere aynı derece verilir. Sonraki dereceler, aynı zamanı elde eden ve dolayısıyla aynı derece verilen Dizilimci’ lerin sayısına göre silinir. (Örneğin: 1. İki Dizilimci’ nin üçüncülük için berabere kalması halinde verilen dereceler şu şekilde olacaktır: Birinci, İkinci, Üçüncü, Üçüncü, Beşinci… 2. Üç Dizilimci’ nin dördüncülük için berabere kalması halinde verilen dereceler şu şekilde olacaktır: Birinci, İkinci, Üçüncü, Dördüncü, Dördüncü, Dördüncü ve Yedinci…) Beraberlikler bozulmaz, beraberlik olarak kalır. 
9. Bireysel Zamanlı Müsabaka sırasında bütün seyirciler ve diğer Dizilimci’ ler, Dizilim Sporu Ön Sahasının dışında durmalıdır.
10. "STACK OFF" (Tercihe bağlı): Turnuva Yöneticisi, turnuvasının bir parçası olarak bir "STACK OFF" dahil etmeyi tercih edebilir. STACK OFF, bireysel bir yarışmanın genel kazananları arasından en iyi üç Dizilimci’ nin son bir kez aralarında yarışmasıdır. STACK OFF’ un amacı, en hızlı Dizilimci’ lerin turnuvanızda bütün seyirciler ve yarışmacılar tarafından özel olarak bir kez daha izlenmesini sağlamaktır. STACK OFF’ a katılan yarışmalar final zamanlarını ancak geliştirebilir, elde edilen daha kötü zamanlar sonucu etkilemez. STACK OFF’ ta elde ettikleri en iyi zamanın finallerde elde ettikleri zamanı geçmemesi halinde, final zamanı geçerli kabul edilecektir. STACK OFF, bireysel bir yarışmanın (Döngü, 3-6-3, 3-3-3) genel kazananlarının en iyi üç derecesini alan yarışmacılardan oluşmaktadır. Turnuva Yöneticisinin turnuvasında STACK OFF düzenlemeyi tercih etmesi halinde, katılımcılardan beklenecek asgari koşul Döngü’ yü tamamlamaları olacaktır. STACK OFF, rekor kırılması ile ilgili prosedürler dahil olmak üzere finallerde uygulanan protokolün aynısını izlemektedir. En hızlı zamanı elde eden Dizilimci birinci, ikinci hızlı zamanı elde eden Dizilimci ikinci, üçüncü hızlı zamanı elde eden ise üçüncü olur. Nihai Genel dereceler STACK OFF’ un sonucuna göre belirlenir ve ödüller de buna göre dağıtılır.

 

 

Çiftler Zamanlı Müsabaka

Çiftler Müsabakası, Döngü Dizilimi’ ni ellerinden gelen en kısa sürede tamamlamak için birlikte çalışan iki Dizilimci’ den oluşan bir takımdır. Bu yarışmanın zorluğu, bir yarışmacının sadece sağ elini kullanırken diğerinin sadece sol elini kullanabiliyor olmasıdır. İki kişi, bir kişi olarak dizilim yapmaktadır.

1) a) Çiftler Takımları (ÇT), takımının yaşça büyük Dizilimci’ inin yaşına göre belirlenecek yaş kümesinde yarışmak durumundadır. ÇT’ nin yaş kümesi, turnuvanın düzenlendiği gün itibariyle kaç yaşında olduklarına göre belirlenmektedir.
(Not: Çok Günlü Turnuvalar-ÇT’ nin yerleştirileceği kategori, turnuvanın son gününde kaç yaşında olduğuna bakılarak belirlenir.
Ayrıca: 18 yaşında ve altında olan Dizilimci’ ler, 19 Yaş ve üzeri kümelerinde yarışamaz ve Üniversiteliler, Ustalar ve Kıdemliler gruplarına giren Dizilimci’ ler ancak kendi yaşlarına tekabül eden kümelerde yarışabilirler. b) ÇT, sadece erkeklerden, sadece kızlardan ya da karma takımdan oluşabilir.c)Dizilimci’ ler, kendi yaş kategorileri içinde sadece bir ÇT’ te yarışabilirler. d) Ancak Dizilimci’ ler aynı zamanda bir çocuk/ebeveyn takımında da yarışabilir (bir ebeveyn, kendi ailesi içersinde olmak kaydıyla birden fazla çocuk/ebeveyn takımında yer alabilir) ya da bir çocuğun bir ÇT oluşturacak bir ebeveyninin olamaması halinde bu çocuk, çocuk/yetişkin kümesinde yarışabilir. (Çocuk/yetişkin kümesi, müsabaka boyunca ÇT olarak sadece bir kez yarışabilir.)

2. ÇT’ ler, Çiftlerin Elemelerinde sadece bir kez yarışabilir.

3. a) Bir ÇT’ de sağ tarafta olan Dizilimci sadece sağ elini kullanırken, sol taraftaki Dizilimci sadece sol elini kullanabilir. b) Takım arkadaşları denemeler arasında yer değiştirme hakkına sahiptir.

4. Çiftler zamanlı Müsabakada, Bireysel Zamanlı Müsabakada kullanılan sıralama kuralları aynen uygulanır; ancak bu kurallara şu uygulama eklenmektedir: ayrı ayrı her bir bardak dizilimi, hem dizme hem toplama evrelerinde her iki Dizilimci tarafından idare edilmelidir. Bu kuralın tek istisnası, 3-6-3’ ten 6-6 dizilimine geçişte son “3” ün toplanmasıdır. Bu son “3”, iki Dizilimci’ nin sadece biri tarafından idare edilebilir.

5. ÇT’ ler bardaklarını StackMat® yüzeyinin üzerinde dizmeli ve toplamalılar. (Bakınız: Terimlerin Tanımı maddesi altındaki “Dizilim Yüzeyi" başlığı)

6. Her ÇT’ nin 2 ısınma turu yapmasına müsaade edilmektedir. Isınma turları, müteakip denemelere arasında değil, esas zamanlı denemenin öncesinde yapılmalıdır. Ayrıca ÇT ilk ısınma turuna başladığı anda yarışmanın esas dizilimini hemen tamamlamak durumundadır. Başka bir deyişle, önce ısınıp sonra hazır olmadığınıza karar verip masadan giderek daha sonra geri dönemezsiniz.
(Not: Bireysel Zamanlı Müsabakalarda eğer tercihe bağlı olan bir “Isınma Masası" kullanılıyorsa, bu uygulama Çiftlerde de kullanılmalıdır.)

7. ÇT, ısınma turlarını tamamladıktan sonra hakem, “Kronometreyi yeniden başlat ve hazır olduğunda başla” sözleriyle ÇT’ ye birinci denemeye başlaması komutunu verir. Başlarken, ÇT’ nin önceden belirlenmiş ellerinin STackMat®’in sarı dokunmatik yüzeyinin üzerinde olmak zorundadır. (Not: Doğru el yerleşimi, daha önce Bireysel Zamanlı Müsabaka başlığı altında anlatıldığı gibidir.) ÇT, StackMat®’in yeşil ışığı yanmaya başladıktan sonra istediği zamanda dizilime başlayabilir. (Not: Bir Kronometre Hatası’ ın (tanımına bakınız) meydana gelmesi halinde hakem, ÇT’ nin baştan başlamasına izin verecektir.)

8. ÇT, toplama evresini tamamladıktan sonra kronometreyi durdurmak için, belirlenmiş olan ellerini StackMat®’in sarı dokunmatik yüzeyinin üzerine koymalıdır. (Not: Doğru el yerleşimi, daha önce Bireysel Zamanlı Müsabaka başlığı altında anlatıldığı gibidir.) Hakem ÇT’ nin zamanını, ÇT hata yapmadığı sürece kaydedecektir (Bakınız “Hata") Bunun akabinde hakem  "Kronometreyi yeniden başlat ve hazır olduğunda başla” diyerek ÇT’ nin bir sonraki denemesine başlayabileceğini ifade edecektir.

9) a) Bir ÇT’ nin zamanı üç adet zamanlı “deneme” sonucunda belirlenecektir. ÇT’ nin üç zaman içersindeki “en iyi zamanı” elde ettiği en kısa süredir. Bir ÇT’ nin zamanı, saniyenin yüzde biri şeklinde kaydedilecektir.

10) b) Bir ÇT’ nin zamanı ilk olarak Çiftler Eleme Müsabakalarında tutulur. ÇT’ nin “Çiftler” Finallere kalması halinde finallerde elde ettiği süre elemelerdeki süresinin yerine geçer.

 

c) Beraberlik durumunda ÇT’ lere aynı derece verilir. Sonraki dereceler, aynı zamanı elde eden ve dolayısıyla aynı derece verilen ÇT’ lerin sayısına göre silinir. (Örneğin: 1. İki ÇT’ nin üçüncülük için berabere kalması halinde verilen dereceler şu şekilde olacaktır: Birinci, İkinci, Üçüncü, Üçüncü, Beşinci… 2. Üç ÇT’ nin dördüncülük için berabere kalması halinde verilen dereceler şu şekilde olacaktır: Birinci, İkinci, Üçüncü, Dördüncü, Dördüncü, Dördüncü ve Yedinci) Beraberlikler bozulmaz, beraberlik olarak kalır.
10. Çiftler Zamanlı Müsabaka sırasında bütün seyirciler ve diğer Dizilimci’ ler,  Dizilim Sporu Ön Sahasının dışında durmalıdır.
 
Zamanlı 3-6-3 Takım Bayrak Yarışı Müsabakası
 
Bu yarışma, Başa Baş Takım Bayrak Yarışı Müsabakası’ nın ve Bireysel Zamanlı Müsabaka’ nın unsurlarını birleştirmektedir. Zamana karşı (başka bir takıma karşı değil) bir takım bayrak yarışıdır ve ihlaller “ceza puanlarıyla” değil “hatayla” cezalandırılır.
1. Bir Bayrak Yarışı Takımı, doğru yaş kümesinde yer alan en az dört Dizilimci’ den oluşmak zorundadır. a) Bir Bayrak Yarışı Takımının yaş kategorisi, takımın en yaşlı üyesinin turnuvanın düzenlendiği günde kaç yaşında olduğuna bakarak belirlenir. (Not: Çok Günlü Turnuvalar - Bayrak Yarışı Takımının yerleştirileceği kategori, takımının en yaşlı üyesinin turnuvanın son gününde kaç yaşında olduğuna bakılarak belirlenir. Ayrıca: 18 yaşında ve altında olan Dizilimci’ ler, Açık Kategorilerde (19 Yaş ve üzeri) yarışamazlar). b) Bir Dizilimci, yarışma başına sadece bir takımda yarışabilir. c) Dörtten Fazla Dizilimci’ den oluşan takımlar uygun gördükleri halde “denemeler” arasında Dizilimci değişikliği yapabilir.
2. Bayrak Yarışı Takımı sadece bir Eleme Müsabakasında yarışabilir.
3. Bu yarışma için StackMat® kullanılması zorunludur.
4. Bayrak Yarışı Takımı, yarışma için doldurulmuş ön kayıt formunu müsabaka masasında resmi işlemleri yerine getirecek ve takımın elde edeceği zamanları kaydedecek olan hakeme teslim edecektir.
5. Zamanlı 3-6-3 Takım Bayrak Yarışı Müsabakasında herhangi bir kural ihlaline müsaade edilmemektedir (Bireysel Zamanlı Müsabakada olduğu gibi). Dizilimci’ nin yarışma sırasında bir ihlale yol açması halinde hakem yarışı anında durduracak ve söz konusu “deneme” “hata” olarak kayıtlara geçecektir. (Başka bir deyişle ceza puanları, Başa Baş Takım Bayrak Yarışı Müsabakalarında uygulananın aksine 3-6-3 Takım Bayrak Yarışı Müsabakalarında UYGULANMAMAKTADIR. İlk ve tek ihlal bir hatayla sonuçlanacaktır.) İhlaller, şunları kapsamaktadır: Hatalı Başlama (Şu 3 türden herhangi biri: İlk Dizilimci’ ye müteakip Dizilimci’ ler, bir önceki takım arkadaşının eline dokunamama), Ayak Hatası, Hatalı Bitiş, doğru şekilde düzeltilmeyen düşmeler, başlarken ve bitirirken StackMat® üzerinde ellerin hatalı durması, doğru dizilim sırasının takip edilmemesi, Ellerin 2 mat üzerinde kurallara aykırı şekilde kullanılması (bakınız: “İki elinde aynı anda bardakların üzerinde olmasına ilişkin Açıklama”) (çizginin “üzerine” dizilen bardaklar dahil olmak üzere) bardakların masanın üzerinde dizilim yapılırken ya da yere düşürüldüklerinde merkezdeki sarı bölme çizgisini geçmeleri, StackMat®’ ın tamamen dışına dizilen bardak (bardaklar), Dizilimci dışında herhangi başka bir kişi tarafından düzeltilen bardak (bardaklar).
6. Bu yarışmada ısınma turları YOKTUR.
7. a) Takımın ilk Dizilimci’ si yarışa müsabaka masasının üzerindeki StackMat®’ te başlar. Takımda yer alan diğer üç Dizilimci, masa kenarının 15 m (5ft.) uzağında olan başlama çizgisinin arkasında tek sıra halinde ve yüzleri masadaki Dizilimci’ nin sırtına bakacak şekilde beklerler. b) Hakem "Kronometreyi yeniden başlat ve hazır olduğunda başla” diyerek takıma ilk üç “denemelerinin” ilkine başlayabilecekleri talimatını verecektir. c) İlk Dizilimci bu talimata uyacak ve 3-6-3 dizilimini tamamlar tamamlamaz başlangıç çizgisine dönecek ve yarışa devam edecek olan sıradaki Dizilimci’ nin eline dokunacaktır. d) Takım arkadaşının eline dokunarak sırasını savmış olan her Dizilimci, sıranın sonuna geçecektir. e) Son Dizilimci StackMat® kronometresini durdurduktan sonra alanın arka kısmına dönecektir.
8. Bir Bayrak Yarışı takımının “zamanı” ilk olarak eleme turlarında üç adet “zamanlı” deneme” sırasında tutulacaktır. (Bu yarışmada ısınma turlarına izin verilmediğini hatırlayın.) Takımın, üç deneme arasında elde ettiği "En İyi Zamanı" en hızlı zamanıdır. Zamanlı “denemelerin” her biri saniyenin yüzde biri şeklinde kaydedilecektir. (Not: Eleme turlarında takım başına sadece bir hakem düşmektedir. Hakem bütün olası ihlallere karşı takımın denetlenmesinden sorumludur.)
9. Her yaş kümesinin en iyi dört takımı, 3-6-3 Takım Bayrak Yarışı finallerine kalır. Finallerde elde ettikleri zamanlar, eleme müsabakalarında elde ettiklerinin yerine geçer.
Beraberlik halinde, “Bireysel Zamanlı Müsabaka”  kuralını okuyunuz. (Not: Finallerde 3 hakem bulunacaktır. Hakemlerin birincisi “Çizgi Hakemi” olacak ve başlama ve merkez çizgilerinde yapılacak olası ihlalleri – Hatalı Başlama ve Ayak Hataları – gözleyecektir. Diğer iki hakem, dizilimin dizilişlerinin doğru yapılıp yapılmadığını, olası masa ihlallerini ve kronometre işlemlerini gözleyecektir.)
10.  Bu yarışma sırasında bütün seyirciler ve diğer Dizilimci’ ler, Dizilim Sporu Sahasının dışında durmalıdır.
Hatalar (Sadece zamanlı yarışmalara ilişkindir)
1.  Hatalı dizilim dizilişi
2.  Doğru şekilde düzeltilmeyen düşmeler
3.  Hatalı Bitiş (Kronometre Hatasıyla karıştırılmamalıdır.)
4.  StackMat® yüzeyinin tamamen dışına dizilen bardak (bardaklar)
5.  Ellerin kurallara aykırı şekilde mat üzerinde olması - Bakınız "İki elinde aynı anda bardakların üzerinde olması
6.  Başlarken ve bitirirken StackMat® üzerinde ellerin hatalı durması
Hakemlere Not: Bir sonraki turda düzeltilebilmesini sağlamak önlemek için yapılan ihlal konusunda Dizilimci’ ye mutlaka bilgi veriniz.
 
Rekorlar
WSSA, 2003 yılından bu yana WSSA’ nın resmi zaman ölçme aracı olan StackMat®’ nın uygulamaya koyulmasından önce (geleneksel kronometreler kullanılarak) elle ölçülmüş olan Dünya Rekorlarını tanımaktadır.
Rekor kırabilmek için bir Dizilimci’ nin WSSA tarafından tanınan bir turnuvaya / yarışmaya katılması gereklidir.
İzlenecek protokol aşağıdaki gibidir:
1) WSSA tarafından onaylanan Dizilim Sporu bardakları kullanmalıdır.
2) StackMat® ve Turnuva Ekranı kullanmalıdır.
3) Yeniden izleme ve değerlendirme amacıyla video ile kaydedilmelidir.
4) Denemeye hakemlik edecek 3 hakemin hazır bulunması gerekmektedir (Bu hakemlerden bir Başhakem olarak seçilecektir. Hakemler her denemeden sonra birbirlerine görüş bildirirler. Bunun akabinde Başhakem, belli renklerle kodlanmış bir kart kullanarak söz konusu denemenin sonucunu belirleyecektir. (Yeşil- Temiz Deneme, Sarı - Tartışmaya açık deneme (Video Çekiminin derhal incelenmesi) ve Kırmızı - Hata)
Final Hakemi, söz konusu Dizilimci’ nin aile üyesi ya da Dizilim Sporu Eğitmeni olamaz.
 
Video Kurulum Standardı
1) Kamera, doğrudan bir bakış açısıyla Dizilimci’ ye odaklanmış olmalı ve bir üçayak üzerine yerleştirilmelidir. (Üçayak desteklense de tercihe bağlıdır. Hakemlerin yerleşimi, kameranın Dizilimci görüşünü engellemeyecek şekilde olmalıdır.
2) Görüntünün cepheden kapsaması gereken unsurlar şunlardır: Dizilim Yüzeyi, 12 bardak, Dizilimci‘ nin elleri, Dizilimci‘ nin yüzü ve Turnuva Ekranı.
3) Sporcunun kimliğinin belirlenmesi amacıyla Başhakem, Dizilimci’ nin adını, soyadını ve yer aldığı kümeyi kameraya söyleyecektir.
4) Isınma turlarının da videoya çekilmesi gerekmektedir.
 
Video İnceleme Prosedürü
1) Videonun incelenme hakkı olan Yetkililer şunlardır: WWSA temsilcisi (Hazır bulunması halinde), Turnuva Yöneticisi (Yöneticileri), Kategori Yöneticisi (Yöneticileri), Bayrak Yarışı Yöneticisi (Yöneticileri) ve kategori finallerine hakemlik yapan 3 Hakem.
2) Yetkili bir görevlinin denemenin sonucunu sorgulaması halinde söz konusu deneme 3 hakem ve incelemeyi talep eden görevli tarafından derhal incelenecektir.
3) Videonun incelenmesinden sonra herhangi bir fikir birliğine varılamaması halinde 3 Hakem, daha üst yetkili bir görevliden denemeyi incelemesini istemek zorundadır. Videoyu inceledikten sonra 3 Hakemle görüşecek olan bu Üst Yetkili, sonrasında nihai kararı verecektir.
 
Değerlendirme / WSSA Video İncelemesi
1) Finalin videosu ve turnuva sonuçları, faaliyeti takip en geç 15 gün içersinde WSSA’ ya teslim edilmelidir.
2) Kimlik saptama amacıyla her video faaliyetin adı, tarihi, küme, turnuva yöneticisinin adı, telefon numarası ve e-mail adresi ile etiketlendirilecektir.
3) 'Rekor Değerlendirme Formu' eksiksiz doldurulmalı ve videoya eklenmelidir.
 
Başa Baş Takım Bayrak Yarışı Müsabakası
StackMat®’ in kullanımına ilişkin bir not: Takım Bayrak Yarışı Müsabakasında StackMat® sadece standardize edilmiş bir  dizilim yüzeyi sunmakla kalmaz, aynı zamanda hangi takımın yarışı daha önce tamamlandığını belirlemek üzere bir “ölçüm aracı” sunmaktadır.
1. İyi bir sportmenlik örneği teşkil etmek için her iki takımın üyeleri maçın öncesinde ve sonrasında – kaybetseler de kazansalar da - el sıkışarak veya “çak” yaparak birbirlerine teşekkür etmeli ve saygı göstergesinde bulunmalıdır.
2. Bir Bayrak Yarışı Takımı, doğru yaş kümesinde yer alan en az dört Dizilimciden’ den oluşmaktadır. a) Bir Bayrak Yarışı Takımının yaş kümesi, takımın en yaşlı üyesinin turnuvanın düzenlendiği günde kaç yaşında olduğuna bakarak belirlenir. (Not: Çok Günlü Turnuvalar - Bayrak Yarışı Takımının yerleştirileceği küme, takımının en yaşlı üyesinin turnuvanın son gününde kaç yaşında olduğuna bakılarak belirlenir. Ayrıca: 18 yaşında ve altında olan Dizilimci’ ler, Açık Kümelerde (19 Yaş ve üzeri) yarışamazlar). b) Dizilimci, yarışma başına sadece bir takımda yarışabilir. c) Dörtten Fazla Dizilimci’ den oluşan takımlar uygun gördükleri halde yarışlar arasında Dizilimci değişikliği yapabilir.
3. “Başa Baş” müsabakada, takım oluşturan dört Dizilimci başka bir takıma karşı yarışır. (Dörtten Fazla Dizilimci’ den oluşan takımlar uygun gördükleri halde yarışlar arasında bir Dizilimci değişikliği yapabilir.) Bir “maç bir dizi “yarış”tan oluşmaktadır. Bir “bayrak yarışı maçı” (İster 3-3-3, 3-6-3 veya Döngü olsun), “3 yarış arasından en iyi olan 2” şeklindedir.
4. Bu, ya Çift Eleme formatıyla (takımlar 2 “maç” kaybedince elenir) ya da Tek Eleme formatıyla (takımların 1 “maç” kaybedince elenir) uygulanabilir.
5. Müsabaka Masasında, her iki takım da bardaklarını toplama pozisyonunda StackMat®’ ın üzerine masanın kendilerine ayrılmış olan yarısına yerleştirir. ( 2.5 cm (1 in.) kalınlığında sarı bir şerit masayı ikiye ayırır ve masanın üzerinde ve altına uzanarak iki takımı ayıran kanatları temsil eder.) Bayrak Yarışı takımda yer alan her Dizilimci, dizilim işlemini StackMat®’ in
dizilim yüzeyinin üzerinde gerçekleştirmelidir.
6. a) Her takımın yarışacak olan ilk Dizilimci yarışa masada elleri StackMat®’in sarı dokunmatik yüzeyleri üzerine gelecek
şekilde başlar. Takımların diğer Dizilimci’ leri, masa kenarının 1.5 m(5ft.) gerisinde yer alan başlama çizgisinin arkasında yüzleri
masada olan Dizilimci’ nın sırtına bakacak şekilde tek sıra halinde beklerler. Başlama çizgisine yerleştirilen turuncu bir çizgi
takımları birbirinden ayırır. b) Hakem başlama komutu şu sözlerden oluşur: "Hazır, BAŞLA!”. “BAŞLA” komutu gelince her
takımın ilk Dizilimci dizilime başlar. Sırasını tamamladıktan sonra ilk Dizilimci başlangıç çizgisine döner ve yarışa devam
edecek sıradaki Dizilimci’ nin eline dokunur. c) Takım Arkadaşının eline dokunarak sırasını savdıktan sonra her Dizilimci sıranın
en arkasına geçer. d) Son Dizilimci’ nin kendi dizilimini tamamlayıp StackMat®’i durdurmasıyla birlikte takım turu tamamlamış
olur. e) Bu son Dizilimci’ nin hemen çizginin arka tarafına dönmesi gerekmektedir.
7. Her yarıştan sonra takımlar, bir sonraki yarışa başlamak için taraf değiştirecektir.
8. Takım Bayrak Yarışı Müsabakası sırasında bütün seyirciler ve yarışmaya katılmayan diğer  Dizilimci’ ler, Dizilim Sporu
Sahasının dışında durmalıdır.
9. Takım Bayrak Yarışı Müsabakalarında ısınma turlarına izin verilmemektedir.
 
Ceza Puanları
Bir Dizilimci, Takım Bayrak Yarışı Müsabakasında bir ihlale neden olduğunda takımına bir “ceza puanı” verilir. Ceza
puanları, nihai sonuç hesaplanırken yarış puanlarından düşülür. Ceza puanları aşağıda sıralanmış olan durumlarda verilmektedir:
 
1. Hatalı Başlangıç
a) İlk Dizilimci tarafından gerçekleştirilen hatalı başlangıç (Ellerin StackMat® yüzeyinin üzerine doğru başlangıç pozisyonunda
yerleştirilmemesi ya da elin (ellerin hakemin “BAŞLA” komutu gelmeden önce StackMat®’in sarı dokunmatik yüzeylerinin
üzerinden kaldırılması)
b) Müteakip bir Dizilimci’ nin ayağının, bir önceki Dizilimci sırasını savmak için kendisinin eline dokunmadan önce başlangıç
çizgisini geçmesi.
(NOT: Vücudun başlangıç çizgisini geçmemesi gereken tek parçası ayaklardır. Kafa, gövde, el ve kollar gibi vücudun diğer
parçalarının başlangıç çizgisini geçmesinde sakınca yoktur.)
c) Müteakip Dizilimci’ nin eline dokunulmaması ya da dokunulamaması.
 
2. Ayak Hatası
Dizilimci’ nin ayağı merkez çizgisinin üzerinde olması ya da bu çizgiyi geçmesi.
 
3. Hatalı Bitiş
a) Bir hatalı bitiş (“Kronometre hatasıyla karıştırılmamalıdır), StackMat® Kronometresinin dördüncü ve sonuncu Dizilimci
kendi sırasını tamamlamadan önce durdurulduğu durumlarda meydana gelir. Hatalı bitişe neden olan takıma bir ceza puanı verilir.
Yarış olağan şekilde devam eder ve takımın dördüncü ve son Dizilimci’ si iki elini birden StackMat®’in sarı dokunmatik
yüzeylerinin üzerine koyarak yarışı tamamlar. (Not: Hatalı bir bitişin meydana gelmesi halinde hakemler, iki takımın yarışı hangi
sırayla bitirdiğini saptamak için görsel bir saptama yapmak durumundadır.)
b) Bir hatalı bitiş aynı zamanda, son Dizilimci’ nin yarışı bitirip kronometreyi durdururken ellerine yanlış pozisyonda
yerleştirmesi şeklinde de meydana gelebilir. (Bakınız: "StackMat®”)
4. Doğru şekilde düzeltilmeyen düşmeler.
5. Doğru dizilim dizilişinin takip edilmemesi.
6. Ellerin mat üzerinde kurallara aykırı şekilde kullanılması – bakınız: "İki elinde aynı anda bardakların üzerinde olmasına
ilişkin Açıklama”
7. Çizginin “üzerine” dizilen bardaklar dahil olmak üzere bardakların masanın üzerinde “dizilen” ya da yere “düşürüldüklerinde”
merkezdeki sarı bölme çizgisini geçmeleri
8. StackMat® yüzeyinin tamamen dışına dizilen bardak (bardaklar)
9. Bir bardağın düşmesi halinde düşen bardağı (bardakları) sadece Dizilimci’ nin kendisi düzeltebilir. (Görevliler, Seyirciler,
Antrenörler, Takım Arkadaşları ya da karşı takımda yer alan Dizilimci’ ler düşen bardağı (bardakları) düzeltmemelidir.     
Düzeltmeleri halinde aşağıda belirtilmiş olduğu üzere ceza puanları verilecektir.
10. Son Dizilimci’ nin, yarışı tamamladıktan hemen sonra başlangıç çizgisinin arkasında kalan alana dönmemesi halinde ceza puanları verilecektir.
11. Antrenör, bir bayrak yarışı müsabakasının her bölümünde başlangıç çizgisinin arkasında durmalıdır. İlk ihlalde bir Görevli Antrenörü uyaracaktır. Bunun takip eden her ihlal ise Takım’a yazılacak bir ceza puanıyla sonuçlanacaktır.
12. İkinci sırada bitiş; StackMat® Kronometresinde ve Turnuva Ekranında görüntülendiği üzere en düşük zamanı kaydeden takıma bir ceza puanı verilecektir. (Not: Hatalı bir bitişin meydana gelmesi halinde hakemlerin kararına göre her iki elini de StackMat®’in sarı dokunmatik yüzeyleri üzerine ikinci olarak geri koyan takım yarışın da ikincisi olarak kabul edilecek ve bu takıma bir ceza puanı verilecektir.)
Bayrak Yarışı Bitişleri:  Herhangi bir ceza puanı verilmediğinde kazanan kim olur?
Her yarışın sonunda her hakem parmaklarını kullanarak, hakemliğini yaptığı takımın kaç ceza puanı aldığını gösterecektir. En az ceza puanı alan takım yarışı kazanır. Her iki takımın da ceza puanı sayısının aynı olması halinde bu durum beraberlik olarak kabul edilecek ve yarış tekrarlanacaktır.
Not: Müdahalenin kaç bardağı kapsadığı dikkate alınmaksızın müdahale başına bir ceza puanı.
 Bir Dizilimci’ nin yaş kümesi, turnuvanın düzenlendiği günde kaç yaşında olduğuna göre belirlenir. (Not: Çok Günlü Turnuvalar - Dizilimci’ nin yerleştirileceği küme, turnuvanın son gününde kaç yaşında olduğuna bakılarak belirlenir.) WSSA, herhangi bir Dizilimci’ den yaşını kanıtlamasını talep etme hakkını saklı tutar. 18 yaşında ve altında olan Dizilimci’ ler, 19 Yaş ve üzeri kümelerinde yarışamaz ve Üniversiteliler, Ustalar ve Kıdemliler gruplarına giren Dizilimci’ ler ancak kendi yaşlarına tekabül eden kümelerde yarışabilirler.
Özel Dizilimci’ ler, yukarıda belirtilmiş olduğu ve “Çiftler” hariç tutulmak üzere kendi yaşlarına tekabül eden yaş kümelerinin iki “Seviye”sinin birinde yarışmaya hak kazanacaktır. 3-6-3 dizilişinde elde ettikleri zamanlar Dizilimci’ lerin seviyesini belirleyecektir. Seviye 1 için şart koşulan zaman 15.99 veya altı iken, Seviye 2’ninki 16.00 saniye ve üstüdür.
 
 
 
 
 

 

Yorum Yapın
 
 
 
Yorumlar
Henüz hiç yorum yapılmamış
 
İletişim

 0216 414 20 15

 info@speedstacks.com.tr

19 Mayıs Mah. Sümer Sok. Sümko Sit.
M7 B Blok No:5 K:2 Kozyatağı / İstanbul

Haftaiçi Hergün 09:00/18:00
*Cumartesi-Pazar günleri mağazamız kapalıdır.

Bizi Takip Edin
Bizi facebook'tan takip edin Bizi twitter'tan takip edin Bizi youtube'tan takip edin
Copyright © Speed Stacks Türkiye
Think Medya